دکتر علیرضا نصیری

متخصص قلب عروق

تپش قلب اختلالی‌ست که طی آن فرد احساس می‌کند ریتم ضربان قلب او از حالت عادی خارج یا دچار تپش‌ها و ضربات اضافی شده است. وقتی به تپش قلب دچار می‌شوید، احساس می‌کنید که قلبتان تند می‌زند یا ضربان قلبتان با لرزش همراه است.

تپش قلب چیست؟
قلب یک انسان بالغ به طور طبیعی ۶۰ تا ۱۰۰ بار در دقیقه ضربان‌سازی می‌کند که به آن ریتم سینوسی نرمال می‌گویند. وقتی ورزش می‌کنید یا فعالیت دیگری انجام می‌دهید، قلب شما به طور طبیعی سریع‌تر خواهد تپید. این مسئله باعث می‌شود قلبتان خون را در سراسر بدن پمپاژ کند تا اکسیژن لازم را به بافت‌های بدن برساند. وقتی می‌ترسید یا احساساتی مثل اضطراب و استرس را تجربه می‌کنید؛ نیز ضربان قلبتان بالاتر می‌رود. اما گاه ریتم سینوسی نرمال قلب بنا به دلایلی دچار مشکل می‌شود که فرد به‌خوبی می‌تواند این مشکل را تشخیص بدهد که به آن تپش قلب می‌گویند. به عبارت دیگر تپش قلب اختلالی‌ست که طی آن فرد احساس می‌کند ریتم ضربان قلب او از حالت عادی خارج شده یا دچار تپش‌ها و ضربات اضافی شده است. وقتی به تپش قلب دچار می‌شوید، احساس می‌کنید که قلبتان تند می‌زند یا ضربان قلبتان با لرزش همراه است. این حالت را حتی می‌توانید در گردن، گلو یا قفسه سینه‌تان هم حس کنید. در واقع افراد در شرایط طبیعی متوجه ضربان قلب خود نمی‌شوند و زمانی این ضربان را حس کنند که دچار تپش قلب شده‌اند.

دکتر علیرضا نصیری - متخصص قلب و عروق

خدمات مطب قلب و عروق دکتر علیرضا نصیری

#نوار قلب #اکوکاردیوگرافی  #هولتر #نوار قلب #هولتر #فشار خون #آنژیوگرافی #عروق کرونر  #آنژیوگرافی #عروق محیطی

 

لینک دلخواه دکتر-علیرضا-نصیری-قلب-و-عروق- تپش قلب

علائم همراه با تپش قلب چیست؟
علائم همراه با تپش قلب باتوجه به علت ایجاد آن می‌تواند متفاوت باشد. اگر طی یک حمله پانیک (حمله‌ اضطراب) دچار تپش قلب شده باشید، ممکن است در حین آن دچار تهوع و تعریق شوید. در بیماری‌های تیروئیدی و کاهش سطح قند خون نیز علائم دیگری که مختص بیماری هستند، به همراه تپش دیده می‌شوند. تپش قلب ناشی از کم خونی ممکن است با خستگی، رنگ پریدگی و ضعف همراه باشد. در موارد نادر تپش قلب نشانه‌ای از مشکلات جدی قلبی است. در این مواقع تپش قلب ممکن است با علائمی مانند درد قفسه‌ سینه، گیجی، تنگی نفس شدید و بی‌هوشی همراه باشد که لازم است به طور جدی پیگیری شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up