دکتر علیرضا نصیری- قلب و عروق - تپش قلب

ویژگی های بهترین جراح قلب در ایران

در این مقاله قصد داریم ویژگی های بهترین جراح قلب را بیان کنیم. اگرچه ممکن است صدها متخصص قلب برای انتخاب وجود داشته باشد، اما همه آ‌نها یکسان نیستند. البته داشتن مدرک پزشکی فوق تخصص جراحی قلب حداقل شرط ممکن است. با این حال، اگر می‌خواهید سلامتی خود را در دستان بهترین ها قرار دهید، چندین ویژگی متمایز وجود دارد که باید به دنبالشان باشید.

از نظر خیلی از متخصصان حرفه‌ای، بخش قلب و عروق در یک بیمارستان به عنوان بخشی مهم برای کل بیمارستان در نظر گرفته می‌شود. اهمیت زیاد بخش جراحی قلب، انتظارات بالایی را از جراحانی که در آنجا کار می‌کنند، ایجاد می‌کند. ویژگی های مورد نیاز برای یک جراح قلب، هم شامل ویژگی‌های عمومی و مورد نیاز است و هم شامل ویژگی‌های خاص این جراحان می‌شود.

ویژگی های عمومی یک جراح قالب

جراحان قلب ابتدا باید از نظر حرفه‌ای جراحان خوبی باشند. جراحان به توانایی فنی، قضاوت صحیح، توانایی کار با یک تیم، توانایی حل سریع مشکلات پیچیده تحت استرس زیاد، مسئولیت‌پذیری و نگرش کنجکاوی و هیجان نسبت به موارد چالش برانگیز نیاز دارند.

جراحان اغلب باید با داشتن اطلاعات محدود و تکیه بر تحصیلات، غرایز و قدرت قضاوت خود، تصمیمات زندگی یا مرگ اتخاذ کنند تا در این شرایط بهترین نتیجه درمان را داشته باشند.

از بین ویژگی های بهترین جراح قلب باید به مهارت‌های فنی اشاره کرد. جراحان برتر قلب به طیف وسیعی از مهارت‌ها و دانش فنی نیاز دارند. همچنین به شخصیتی نیاز است که قادر به انطباق و سازگاری با پیشرفت‌های جدید و پیوسته باشد. زیرا حرفه جراحی نیازمند فناوری‌های نوین و تکنولوژی پیشرفته است. به علاوه، جراحان باید تمام مهارت‌های اولیه جراحی مانند مهارت‌های دستی را داشته باشند.

ویژگی های خاص یک جراح قلب

به جز موارد مربوط به مهارت‌های عمومی، انتظار می‌رود که جراحان قلب، علاوه بر مهارت‌های فنی تعدادی مهارت و توانایی غیرفنی و خاص نیز داشته باشند. آنها باید مهارت‌های رهبری قوی داشته باشند تا بتوانند به طور موثر مسئولیت یک تیم جراحی را در شرایط سخت بر عهده بگیرند. همچنین، ایشان باید پیچیدگی‌های اقتصادی در سیستم مراقبت های بهداشتی مدرن را درک کنند. این پیچیدگی‌ها شامل رابطه بین بیمارستان و دولت و عواملی است که تصمیمات تجاری بیمارستان را هدایت می‌کند.

به علاوه، آن‌ها باید توانایی آموزش موثر به دستیاران جراحی را داشته باشند تا این دستیاران بتوانند به نسل بعدی جراحان خوب قلب، تبدیل شوند. پزشکان جراح باید از نظر اخلاقی طوری آموزش دیده باشند که علاوه بر داشتن مهارت‌های تخصصی، نسبت به بیمارانشان شفقت به خرج داده و وظیفه انسانی خود را به خوبی انجام دهند.

دکتر علیرضا نصیری- قلب و عروق - تپش قلب

ویژگی های بهترین جراح قلب

مدرک تحصیلی و آموزشی درجه یک:

جراح قلب شما در چه دانشگاهی تحصیل کرده است؟ آیا تحصیلات تکمیلی را دنبال کرده است؟ آیا او یک متخصص شناخته شده (از طریق سخنرانی‌های ارائه شده، کتاب‌ها، مقالات تألیف ‌شده و غیره) در حوزه کاری خود است؟

تخصص در زمینه ‌های خاص قلب و عروق:

به طور کلی، شما باید جراح قلبی را پیدا کنید که در حوزه مشکلی که برای آن کمک می‌خواهید متمرکز شده باشد. جراحی قلب شامل زیر شاخه های متنوعی می باشد که جراحان قلب پس از پایان دوره تحصیل خود در یک یا چند مورد از این زیرشاخه ها مهارت های جراحی خود را ارتقا میدهند:

گرفتگی عروق کرونری قلب
تعویض و یا ترمیم دریچه های قلبی
اصلاح آنوریسم و دایسکشن آئورت
جراحی ناهنجاری های مادرزادی قلب
انجام اعمال جراحی به روش غیر تهاجمی (بدون نیاز به جراحی باز)
اعمال جراحی نارسایی قلب

دستیابی راحت به مطب:

تعدادی از ویژگی های بهترین جراح قلب در بالا گفته شد ولی باید به موارد دیگری هم توجه داشته باشید. مثلا از نظر مکان و بعد مسافت، هر چه به متخصص بیماری‌های قلبی خود نزدیک‌تر باشید، دردسر کمتری برای رسیدن به او خواهید داشت. بنابراین برای یافتن بهترین ارائه‌دهندگان مراقبت‌های قلبی، حتما مکان مطب را در نظر بگیرید.

تاکید بر پیشگیری (نه فقط درمان) بیماری:

بهترین درمان برای بیماری، پیشگیری است. حتی اگر همیشه نمی‌توانید از بیماری پیشگیری کنید، می‌توانید شروع برخی از ناتوانی‌ها را به تأخیر بیندازید و در برخی موارد از آن جلوگیری کنید. به عنوان مثال، پزشکان قلب شما ممکن است رژیم‌های غذایی خاصی (مانند غذاهای کم نمک، کم چرب، بدون الکل و غیره) را پیشنهاد کنند که ثابت شده است پیشروی بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهند.

قابل اعتماد بودن و شایستگی فنی بالا

گاهی پیش می‌آید که بیمار به پزشکش اعتماد ندارد و بنابراین به دستوراتی که دکتر در رژیم غذایی تجویز کرده است، عمل نمی‌کند. مطالعات نشان داده است که وقتی بیماران به دلیل عدم اعتماد به پزشک، از رژیم تجویز شده توسط او پیروی نمی‌کنند، نتیجه خوبی از درمان نمی‌گیرند. اگر بخواهیم صریح‌تر بگوییم بیماران ممکن است (در مراحل درمان) به خوبی رفتار نکنند.

داشتن تجربه موفقیت آمیز

یکی دیگر از مشخصه‌های جراح قلب مناسب داشتن تجربه کافی در این زمینه است. در انتخاب جراح قلب تنها به مدرک پزشکی و جایگاه علمی او توجه نکنید زیرا این موارد تنها سطح دانش پزشک را نشان می‌دهند. جراحی می‌تواند به عنوان جراح ایده آل شناخته شود که بتواند جراحی‌های موفقیت آمیزی بسیاری در کارنامه عملکردی خود داشته باشد. شما می‌توانید با مراجعه به مطب یا بیمارستان یا جستجو در اینترنت از حاذق بودن جراح موردنظر خود اطمینان یابید. بیمارانی که توسط این پزشک جراحی شده‌اند می‌توانند بهترین اطلاعات و آمار را در مورد تخصص و تجربه جراح در اختیار شما قرار دهند، پس مراجعه به مطب پزشک موردنظرتان را فراموش نکنید.

تمایل به آموزش (نه فقط مدیریت) بیماران:

یکی از ویژگی های بهترین جراح قلب تمایل به آموزش بیماران است. بیماران باید نسبت به بیماری خودشان آگاهی داشته باشد. بنابراین، متخصص قلب از بیماران دعوت می‌کند تا حد امکان خود را نسبت به بیماری و روش درمانشان، آموزش دهند.

بیماران سؤالات جزئی‌تری می‌پرسند، به زمان کم‌تری برای آموزش پیرامون یک روش درمانی که قبلاً با آن آشنا هستند، نیاز دارند و از معیارهای ثابت و رایج درمانی پیروی می‌کنند.

دقت بسیار زیاد در رسیدن به تشخیص:

متخصصین درمان قلب و عروق هیچ مشکلی را حل‌نشده باقی نمی‌گذارند و از بهترین ابزار وروش‌های تشخیصی استفاده خواهند کرد.

نگرانی برای آسایش و آرامش شما:

متخصص بیماری‌های قلبی شما تلاش خواهد کرد تا از کم تهاجمی‌ترین، کاربردی‌ترین و کم‌ضررترین رویکردها استفاده کند.

ویژگی های فراتر از یک متخصص:

بهترین جراحان قلب معمولا در مراکز درمانی آکادمیک و مجهز به امکانات روز دنیا فعالیت دارند، با سایر متخصصین مجرب و شناخته شده در این زمینه کار می‌کنند و متخصصین دیگری را که ممکن است به آنها نیاز داشته باشید، می‌شناسند، به خصوص اگر نتوانند به شما کمک کنند.

نتیجه گیری| ویژگی های بهترین جراح قلب

فارغ از توضیحات ذکر شده، به نظر میرسد انتخاب بهترین جراح قلب در بسیاری از موارد امری دشوار می باشد. عوامل متعددی در انتخاب جراح قلب مناسب برای انجام عمل جراحی مورد نیاز بیمار مطرح می باشد. بهتر است این انتخاب با توجه به نوع جراحی مورد نیاز بیمار، سابقه کاری جراح قلب، تیم قلب و متخصصین همکار در عمل جراحی مورد نیاز و ویژگی های مرکز درمانی محل فعالیت جراح قلب انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up